LOGOUT / OK1ZXS

Retro data

Našli jste doma historický laptop po babičce, na němž jsou pouze porty, které už ani neumíte pojmenovat? Balík disket v neznámém formátu? Své třicet let staré výtvory ze ZX Spectra bezpečně uložené na audiokazetách?

A chtěli byste něco z toho opět přinést na světlo světa?

Historické počítače jsou mým dlouholetým koníčkem. Docela dost se mi jich doma nahromadilo a jelikož jdu jen a pouze po funkčních kusech, lze je v případě potřeby použít k načtení takovýchto historických médii nebo s použitím patřičné kabeláže zajistit archivaci dat z jiných historických strojů. A když už budou data archivována, je možné, že je půjde převést do podoby čitelné na moderních strojích a vy se jimi budete moci pochlubit celému světu.

Nemám pravda vše, ale pokud něco nemám, je možné (až pravděpodobné), že znám někoho, kdo to má.

Nejsem podnikatel a živí mě podstatně méně radostné záležitosti, takže vám nedám žádné záruky, že se to povede, nevystavím vám fakturu a ani vám nebudu moci garantovat rychlost provedení celé akce. Na druhou stranu za to nebudu chtít moc a téměř určitě se dohodneme. Jestli to ale i přesto chcete zkusit, ozvěte se mi.

Co se už povedlo

Nejedná se o vyčerpávající výčet, ale pouze o zajímavější případy, které zabraly trochu více času.

  • Záchrana dokumentů z počítače Apple PowerBook 165 (1993), v němž selhával disk. Konverze názvů souborů ze starého kódování češtiny do formátu čitelného v moderním Mac OS X.
  • Záchrana dokumentů z počítače Macintosh LCII (1992), který odmítal nabootovat. Několikanásobná konverze formátu z dobového Claris Works až do současného Microsoft Word.
  • Záchrana souborů z média Iomega JAZ (1997), které mělo větší množství špatných sektorů. Podařilo se úspěšně načíst cca 80% dat, zhruba polovina souborů čitelných, zbytek v neznámém stavu (vesměs počítačová grafika).